حیات خلوت
ویژه‌نامه داخلی ماهنامه حیات، نشریه فرهنگی سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 آذر 1391 توسط علی سلیمانی

مطلبی که مشاهده می‌کنید در ویژه‌نامه «حیات تازه» به چاپ رسیده است:

مصطفی حضوری

دانشجوی کارشناسی ارشد معارف اسلامی‌ و حقوق 

هنگامی‌که انقلابی شکل می‌گیرد، گفتمانی جدید روی می‌دهد که در ساختار نظام گذشته قابلیت رشد، گسترش و جای‌گیری نداشته است. انقلاب اسلامی‌تحولی گسترده در ساختار حکومت قبلی ایجاد کرد و از جهت مبنا و سوگیری، بسیار متفاوت و متضاد با نظام شاهنشاهی قبل از انقلاب بود. انقلاب اسلامی‌نیز در درون خود دارای گفتمان‌های رایجی است که گرچه باهم تفاوت‌هایی دارند اما همگی در زمین حکومت جمهوری اسلامی‌ ایران و قانون اساسی آن مشغول بازی می‌کنند.

پس از انقلاب تا کنون 4 گفتمان کلان را تجربه نموده ایم: 1. گفتمان دفاع مقدس 2. گفتمان سازندگی  3. گفتمان اصلاحات و 4. گفتمان اصول‌گرایی است.

دوگفتمان نخست را نسل کنونی تجربه ننموده است اما گوشه‌ها و آثار گفتمان اصلاح‌طلبی و وضوح کاملی از گفتمان اصول‌گرایی را همه‌‌ ما در ذهن داریم.

در دولت نهم و دهم هم‌سویی کاملی از اصول‌گرایی سران و بدنه سه قوه سراغ داریم و اصولا واژه اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی را در رسانه‌ها و مطبوعات زیاد شنیده ایم. سؤالاتی که در ذهن می‌آید این است؛ اصول چیست و اصول‌گرا کیست؟ اصلاح چیست و اصلاح‌طلب کیست؟ ارتباط این گفتمان‌ها با شرایط زمانی خویش و مردم چه بوده است؟ کارنامه مدعیان این دو طیف چه بوده است و آیا آنان توانستند مطابق با شعارهای خویش رفتار کنند؟

معنای مرسوم اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی:

در ادبیات سیاسی و انتخاباتی اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی دو رقیب و دو جناح می‌باشند که در تقابل با یکدیگر حرکت می‌نمایند. چهره اصلاح‌طلبان را به عناصری می‌شناسیم که اکثرا در غرب تحصیل کرده و یا متأثر از علوم غربی هستند. آنان مورد توجه دولت های غربی بوده و درصدد تلاش برای تحسین و نزدیک کردن ارتباط ایران با غرب می‌باشند.

اصول‌گرایان نیز بیشتر به افراد محافظه کار و موافق با چهارچوب های نظام معروفند. کسانی که بر طبل دفاع از ولایت می‌کوبند و سخنان رهبری را فصل‌الخطاب خویش قلمداد می‌نمایند. چهره های شاخص این جریان پس از دوم خرداد و تقابل محسوس آن با شعارهای انقلاب، جریان اصول‌گرایی را تشکیل دادند و به صحنه رقابت با اصلاح‌طلبان وارد شدند.

معنای حقیقی اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی:

اگرچه نیروی ارزشی در جامعه امروز نمی‌تواند خود را اصلاح‌طلب معرفی نماید- با توجه به تبادر ذهنی معنای مصطلح اصلاح‌طلب و کارنامه تاریک آنان- در اصل هم اصول‌گرایی و هم اصلاح‌طلبی جزو ذات انقلاب اسلامی‌هستند. اصلاح‌طلبی همان پیشروی است و سه شاخص اصلی در سیبل اصلاحات می‌گنجد. فقر، فساد و تبعیض. اصول‌گرایی هم با بنیاد گرایی( تحجر و قشری گرایی) و محافظه کاری میانه‌ای ندارد. یک اصول‌گرا اصلاح‌طلب انقلابی است. عدالت‌خواهی و عدالت‌گستری، فساد‌ستیزی، ساده‌زیستی و مردم‌گرایی، تواضع و نغلتیدن در گرداب غرور، اجتناب از ریخت و پاش، خردگرایی و تدبیر و حکمت در تصمیم‌گیری از جمله شاخص‌های اصولگرایی است. بماند که برخی برای جمع میان این دو، نام اصول‌گرای اصلاح‌طلب را برخود نهادند و با این پرچم در انتخابات شرکت کردند اما باید دانست اساسا این دو گفتمان تقابلی با یکدیگر ندارند. گرچه ممکن است در شرایطی برخی خطوط پررنگ‌تر از سایر خطوط شود.

‌امام‌صادقی‌ها و جریان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا:

دانشجویان ‌امام‌صادقی نیز از طوفان‌های سیاسی در امان نبوده‌اند و آن‌چه قرار است بعدها در صحنه جامعه رخ دهد مدتی قبل‌تر در فضای نخبگانی امام‌صادقی‌ها جلوه‌گری می‌کند. استدلال‌گرایی و اخلاق‌مداری دانشجویان ‌امام‌صادقی دو نکته مثبت آنان است که در اکثر مواقع موجب حفظ چهارچوب‌های اساسی و ارزشی نظام در درون دانشگاه می‌گردد. اگر منتظرید که در ایام انتخابات فضایی دل‌چسب و یک‌دست را در درون خانواده امام صادق علیه السلام ببینید به اشتباه رفته اید. چهره هایی چون دکتر مصطفی کواکبیان و عبدالله رمضان‌زاده و از سوی دیگر دکتر سعید جلیلی و سید محمد حسینی، روزی دانشجویان همین دانشگاه بوده‌اند.

بماند که بسیاری از مدیران میانی و پشت پرده نظام، دانش‌آموختگان این دانشگاه که بیشتر به اصول‌گرایی مصطلح نزدیک‌ترند، می‌باشد. و البته هم اکنون در جریان اصول‌گرایی شاهد بازی جدی طیف‌های مختلف ‌امام‌صادقی‌ها و رویارویی و رقابت آنان در عرصه انتخابات هستیم و این امر در انتخابت ریاست جمهوری 92 رنگ جدی‌تری به خود خواهد گرفت. پس خود را برای روزهای سخت تصمیم گیری آماده کنید و از هم اکنون در پی افزایش بصیرت و شاخص‌های آن در درون خویش و افزایش ارتباط و انس قلبی و مستمر با خدای خویش باشید تا از طوفان ابتلائات سیاسی جان سالم به در برید.درباره وبلاگ

HayatKhalvatMag.ir
نشریه حیات خلوت،
ویژه‌نامه داخلی ماهنامه حیات،
نشریه فرهنگی سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام؛
امکانی است برای تمرین نویسندگی و همین طور جای بعضی حرفهای خصوصی تر
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما نشریه حیات خلوت را چگونه ارزیابی می کنید؟


نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic