حیات خلوت
ویژه‌نامه داخلی ماهنامه حیات، نشریه فرهنگی سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام
نوشته شده در تاریخ شنبه 11 آذر 1391 توسط علی سلیمانی

مطلب پبش‌ رو در سرویس «دانشگاه ما» ویژه‌نامه «حیات تازه» به چاپ رسیده است:

علی سلیمانی

دانشجوی رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات90

ابتدای ورود دانشجو به دانشگاه بی شک دوران تاثیرگذاری است  و پس از انتخاب دانشگاه، انتخاب نحوه برنامه‌ریزی، فعالیت و میزان تلاش و کوشش سرنوشت‌ساز خواهد بود. یادم هست که استاد راهنما می‌گفت معمولاً هر طور که شروع کنید تا پایان دوران تحصیل به همان نحو سپری خواهد شد. هر نمره و معدلی که ترم‌های ابتدایی داشته باشید تغییر چندانی نخواهد کرد. (البته موارد استثنا را در نظر داشته باشید!)

اگر کمی صبر کنید خواهید دید دانشجویان در دانشگاه ما بر حسب نوع فعالیت به چهار دسته تقسیم می‌شوند: 1- افرادی که تنها توجه به مسائل علمی و درسی دارند و سر در کتاب فروبرده‌اند. 2- افراد که در امور متفرقه و فعالیت‌های جانبی غرق شده اند. 3- افرادی که سعی در انجام فعالیت‌های جانبی در کنار کسب علم دارند. 4- افرادی خنثی که نه اهتمام به کسب علم دارند (تنها به فکر گذزاندن واحد‌های درسی هستند) و نه به عنوان دانشجوی فعال و تاثیرگذار شناخته می‌شوند. البته موفقیت یا عدم موفقیت و سایر مسائل مربوط به هرکدام را درنظر بگیرید...

موضوعی دیگر که تفاوت دانشجویان و نظرات آن‌ها را می‌توان دید این است که برخی می‌گویند ابتدا انسان باید از نظر علم و معرفت به یک خود‌سازی برسد و بعد شروع به یک فعالیت، شرکت در گروه‌ها و پذیرش مسئولیت کند. عده ای نیز این موضوع را مطرح می‌کنند که تربیت و خودسازی در کنار کسب علم و معرفت در گرو پذیرش مسئولیت و تاثیرگذاری بر جامعه است.

بگذریم از مسائل دیگری همچون هدف‌گذاری صحیح، آرمان‌ها، طرح این موضوع که ما در این دوره زمانی مکلف به وظیفه ایم یا در قبال نتیجه نیز مسئول هستیم؟ آیا دقت داریم که کار فرهنگی و ارزشی‌مان به ضد ارزش تبدیل نشود ؟ در چه عرصه و موضوعی وظیفه داریم و در چه زمینه‌ای می‌توانیم تاثیر‌گذار باشیم ؟ و سوالات دیگری که باید به جواب آن رسید.

اگر به یک شناخت صحیح از خود، محیط و مسائل مربوط به آن به طور جامع و با هدف مشخص دست یابیم دیگر می‌دانیم باید چه کنیم. اگر فردی آمد و برای فعالیت در زمینه ای تقاضای همکاری کرد با یقین جواب مثبت داده و یا محکم نه می‌گوییم. اگر کسی از چرایی عملکرد و نحوه فعالیتمان سوال کرد با قاطعیت به او جواب خواهیم داد. اگر حرکتمان با سرزنش دیگران نیز همراه بود در جدیت ما برای رسیدن به اهدافمان خللی وارد نخواهد شد.  

از اساتید و دانشجویان (نه همه) تحقیق کنید و در مورد این موضوعات مطرح شده به یک نتیجه  مشخص و روشن دست یابید که انشاءالله بهترین روش و بهترین انتخاب خواهد بود. گفتن از ما بود و پیگیری از شما...
درباره وبلاگ

HayatKhalvatMag.ir
نشریه حیات خلوت،
ویژه‌نامه داخلی ماهنامه حیات،
نشریه فرهنگی سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام؛
امکانی است برای تمرین نویسندگی و همین طور جای بعضی حرفهای خصوصی تر
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما نشریه حیات خلوت را چگونه ارزیابی می کنید؟


نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات